בית פתוח - הצפון הישן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הצפון הישן הוא שמו של אזור בתל אביב אשר נבנה במהלך שנות ה-30 וה-40 מצפון לגרעין העיר ההיסטורית דאז. האזור נקרא בתקופה זו צפון העיר והכינוי "הצפון הישן" בא להבדילו מאזור "הצפון החדש" שנבנה לאחר קום המדינה.
 
האזור המקורי מוגדר כשטח שבין נחל הירקון בצפון ועד לשדרות בן ציון ורחוב בוגרשוב בדרום, מרחוב אבן גבירול במזרח ועד לים התיכון במערב. החלוקה האדמניסטרטיבית של העירייה מגדירה את "רובע הצפון הישן" רק כחלק שמצפון לשדרות בן-גוריון ואת החלק שמדרומו כ"רובע מרכז תל אביב".
 
כבר בסוף שנות ה-20 נכלל אזור זה בתוכנית גדס לפיתוח תל אביב. התוכנית פיתחה את אזור זה כעיר גנים ועל בסיס רשת רחובות הניצבים זה לזה, המקבילה או ניצבת לים. הרחובות המרכזיים באזור זה הם רחובות האורך דיזנגוף, בן יהודה ואבן גבירול (כגבול מזרחי) ורחובות הרוחב נורדאו, ז'בוטינסקי, ארלוזורוב, בן-גוריון ופרישמן. רבים מתייחסים בטעות לאזור הצפון החדש, רובע מס' 4 כ"צפון הישן" וזאת בשל ההגדרות המשתנות והנזילות לאורך ההיסטוריה של "צפון תל אביב". בית פתוח
 
המרקם העירוני של הצפון הישן הוא ייחודי מסוגו ובגודלו בעולם והוא זכה להכרה כאתר מורשת עולמית כחלק מהעיר הלבנה. בית פתוח
היותו של הצפון הישן מיושב בעיקר בעולים אמידים מארצות מרכז אירופה אשר עלו בעליות הרביעית והחמישית הצמיחה את הכינוי "צפוני", שמשמעו עשיר ומפונק, ומאוחר יותר התייחס לתושבי הצפון החדש ותושבי שכונות עבר הירקון.