דברים שחשוב לדעת בעת תהליך מכירת דירה | Open House Real Estate - Open House Real Estate דברים שחשוב לדעת בעת תהליך מכירת דירה | Open House Real Estate
טיפים למכירת דירה - משרד תיווך בתל אביב

דברים שחשוב לדעת בעת תהליך מכירת דירה

תהליך מכירת דירה הינו תהליך מרגש ומיוחד אולם הוא עשוי להיות מורכב יותר מאשר מה שחלקנו חושבים. בפועל, התהליך של מכירת הנכס יצריך מכם התנהלות מול מתעניינים רבים, רשויות המס, בנקים למשכנתאות ועוד. בכדי להפוך את התהליך לכמה שפחות תובעני ומורכב, יהיה מומלץ להסתייע בעורך דין מקרקעין ובמתווך עתיר ניסיון.

אם אתם צריכים למכור נכס, כדאי לדעת שהתהליך יכלול הרבה יותר מפרסום מודעה בלוחות המודעות האינטרנטיות והמתנה לקונה המיוחל. בשורה התחתונה, תהליך מכירת נכס עשוי להיות לא פשוט, שלא נגיד מורכב למדי. חלק מהאנשים בטוחים שהמכירה של הנכס כוללת בסך הכול פרסום של מודעה בכמה שיותר פלטפורמות אינטרנטיות, מה שלדעתם יביא את רוכש הנכס הפוטנציאלי. בפועל, זה אכן יכול לעבוד, אבל צריך מזל. אם אתם לא מעוניינים להסתמך על המזל, ואתם כנראה לא, יהיה חשוב לקבל סיוע מאת מתווך מקצועי וסיוע משפטי מעורך דין מקרקעין.

בחרו את עורך הדין שלכם בקפידה

אל תשכחו, הרוכשים של הנכס יגיעו עם עורך דין מהצד שלהם, ככה שגם אתם צריכים להצטייד בשירותי עורך דין מקרקעין. התפקיד של עורך הדין הוא להגן על לקוחותיו. ואם הרוכשים של הנכס מגיעים עם עו”ד מקרקעין, התפקיד שלו יהיה להגן על הרוכשים, לא עליכם.

אם כך, יש להסתייע בעורך דין מקצועי, שגם מכיר טוב וביצע עסקאות בעיר בה נמצא הנכס שלכם, בכדי ללוות את העסקה מראשיתה ועד סופה. כמובן, יש לזכור כי הליווי של עורך הדין צריך לכלול גם דיווחים והתנהלות אל מול רשויות המס, הטאבו והרשויות הרלוונטיות  האחרות לתהליך מכירת הנכס.

בחרו את המתווך שלכם בקפידה

כשם שצריך עורך דין מקרקעין לליווי העסקה, ככה גם כדאי להסתייע במתווך מקצועי ובעל ניסיון. אם אתם מסתייעים במתווך, אתם יכולים להפוך את התהליך לפשוט הרבה יותר.

בפועל, לא לכולם יש את הזמן להתעסק עם מכירת הנכס. המכירה של הנכס כוללת יותר מאשר פרסום המודעות בלוחות האינטרנטיים, כך שאם לא תסתייעו במתווך, קחו בחשבון שתצטרכו לפנות הרבה זמן פנוי בכדי לענות לטלפונים, וזמן נוסף להציג את הנכס לכל המעוניין ברכישתו. את כל הדברים האלו המתווך אמור לעשות במקומכם, ככה שכנראה עדיף להשתמש בו. בנוסף, המתווך יבדוק עבורכם את הניירת של הנכס, ויראה שאכן אפשר למכור אותו ללא כל בעיה מיוחדת. כמו כן, מתווך חוסך כאבי ראש הנגרמים כתוצאה ממתעניינים לא באמת רציניים. המתווך יהיה זמין במשך כל היום לשיחות טלפון מעשרות מתעניינים, ידע לעשות את הסינון הנכון, ויהיה זמין פיזית להראות את הדירה בכל עת. מעבר לכך, מתווך יתמחר את הדירה בצורה הנכונה ביותר והמשתלמת לכם. תפקיד נוסף של המתווך הוא ניהול מו”מ, והוא יבצע אותו בצורה הרבה יותר טובה מבעל הנכס, זאת מכיוון שאין לו שום עניין סנטימנטלי שקשור לנכס, הוא לא מכניס שום שיקולי אגו למו”מ, והניסיון שלו בעריכת מו”מ הוא מרובה. אפשר להגיד שהמטרה הסופית של המתווך המטפל עבור המוכר באופן בלעדי במכירת הנכס היא מקסום מחיר הנכס והנבה של רווח גדול יותר עבורו.

האם אתם פטורים מהיטל השבחה?

בעת תהליך מכירת נכס, יש לבדוק לעומק את נושא המיסוי על המכירה. בעוד שחלק מהמוכרים יהיו חייבים במס השבחה ומס שבח, מוכרים אחרים עשויים להיות פטורים מאלו. אגב, זהו פרמטר נוסף שעורך דין מקרקעין אמור לבדוק עבורכם.

ישנם קריטריונים שצריך לבדוק לפני מכירת הנכס. אם אתם עונים על הקריטריונים הנקבעו על ידי רשויות המס, ייתכן שאתם תהיו זכאים לפטור מתשלום מס השבחה, מס שבח ומיסים אחרים. כאמור, עורך דין מקרקעין וגם מתווכים מקצועיים יוכלו לסייע לכם בנושא.

בחוזה המכירה יש לכלול את הציוד שקיים בדירה

חוזה המכירה של הנכס צריך גם לכלול בתוכו את הציוד הקיים בדירה. זאת, בהנחה שמכירת הנכס כללה את מכירת הציוד גם כן. בין אם מדובר בריהוט או בכל דבר אחר אשר הוסכם עליו במכירה, רוכש הנכס יצפה לקבל את הציוד במעמד הרכישה.

קביעת פיצוי כספי במקרה של אי-תשלום

אחת מההמלצות החשובות היא, קביעת פיצוי כספי במקרה של אי תשלום. לא פעם, מצבם הכלכלי של אנשים משתנה באופן פתאומי, מה שעשוי להשפיע באופן ניכר על העסקה של מכירת הנכס. אם קבעתם X סכום של כסף על רכישת הנכס ומכירתו, תקבעו גם בחוזה סעיף המורה על פיצוי כספי במקרה של אי תשלום של אותו הסכום.

אנשים החתומים על משכנתאות אמורים להעביר לכם את מלוא הסכום הנקבע בחוזה בין המוכר לרוכש. אם מישהו לא עומד בתנאים, צריכות להיות לכך השלכות משפטיות וחוקיות. וכמובן, יהיה עדיף שלא להגיע לבית המשפט בעקבות מקרים אלו. בכדי שלא תצטרכו להגיע לבית המשפט במקרה של אי תשלום, חשוב שיהיה חוזה מנוסח נכון וחתום על ידי הצדדים המעורבים בעסקה.

המלצות

למי שלא מעוניין למכור לבדו את הנכס שלו או שהתייאש מלנסות למכור אותו, כדאי מאד לבחור מתווך מקצועי וישר שיעשה עבורו את העבודה נאמנה, וכמובן שברגע שמוצאים את הרוכש הנכון ומסכמים על התנאים הבסיסים שהם מחיר, תנאי תשלום וזמן קבלת החזקה בנכס, יש לפנות לעורך דין מקרקעין המתמצא באזור הנכס ולהיעזר בו בנושא חוזה המכר.

התייאשתם מלנסות למכור את הדירה שלכם לבד? אתם מחפשים משרד תיווך מקצועי, ישר ואמין עם המלצות? בית פתוח – בית ממכר נכסים הינו משרד עם 7 סוכנים בעלי ניסיון רב בשיווק ומכירת דירות בתל אביב, נשמח לייעץ וללוות אתכם בתהליך המכירה.

 

 

×